Pierwsze olsztyńskie nowe drogi – Parnas (Parnassos) 1976


Pierwsze olsztyńskie nowe drogi powstały w 1976 roku w górach Parnas (gr. Parnassos) w Grecji. Oto ich opisy:

 

1.         Petritis – lewe żebro pd. ściany, V-, 10 h – Jerzy Pepol, Tadeusz Skupniewicz – 12.08.1976, proponowana nazwa: „Spotkanie z Parnasem” (gr. Synantisi me ton Parnasso)

 

W artykule Bogdana Krauzego w „Taterniku” [1] poświęconym wyjazdowi do Grecji szczyt występuje pod nazwą „Papadolaka”. Błąd został powtórzony w III tomie WEGI [2]. W rzeczywistości Papadolaka to nazwa doliny u stóp szczytu Petritis, co udało się ustalić po dyskusji na forum przewodnika „Routes.gr” [3] oraz korespondencji z redaktorem tego przewodnika, Dimitrisem Mavropoulosem.

 

Link do opisu drogi w przewodniku Routes.gr [4] jest dostępny tu: Petritis

 

 

2.         Kouvelos – prawa część pd. ściany, V, A1, 12 h – Jerzy Pepol, Tadeusz Skupniewicz, Jerzy Truchanowicz – 15-16.08.1976; proponowana nazwa „Nocne Dzwony” (gr. Nychterines kampanes)

 

Na tej drodze zespół znalazł stary hak, jednak brak  informacji o przejściach przed 1976 rokiem. Droga może częściowo pokrywać się z drogą nr 12 w przewodniku internetowym „Routes.gr” [4], o nazwie Sfyri tou Tor. Poniżej linki do zdjęcia Kouvelosu oraz schematu drogi. Podana data przejścia: 1.05.1999. Ze względu na trudności z ustaleniem, które fragmenty dróg w dolnej części pokrywają się, a które biegną oddzielnie, drogi będą  przedstawiane jako osobne z zaznaczeniem mozliwości istnienia wspólnych fragmentów w dolnej części. Opis drogi na stronie Routes.gr jest dostępny tu: NychterinesKampanes

 

Poniżej linki do zdjęcia południowej ściany Kouvelosu: Kouvelos-S oraz schematu drogi Sfyri tou Tor: SfyriTouTor

 

Informacja o drogach znajduje się na forum przewodnika „Routes.gr” [3]. Podałem greckie nazwy dróg wg Dimitrisa, bo na forum [3] pojawiły się też inne wersje.

 

 Podziękowania:

 

Chciałbym podziękować Dimitrisowi Mavropoulosowi za weryfikację dróg, co kosztowało Go dużo pracy i czasu, a także pochwalić Jurka Pepola za sporządzenie opisów dróg i przechowanie ich przez tak długi czas. Oto z kogo należy brać przykład.

 

Piotr Minkiewicz

 

 

Bibliografia:

 

[1]       Bogdan Krauze, Propozycja na sezon: Grecja. Taternik 1/1978, str. 9-11 Taternik

 

[2]        Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu, praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty i Jana Kiełkowskich, Tom III „Góry Europy”, STAPIS, Katowice 2007, str. 570

 

[3]        Forum Routes.gr: Forum Routes.gr 

 

Link bezpośrednio do wątku poświęconego opisanym drogom: http://www.routes.gr/Community/viewtopic.php?t=813

 

[4]        Przewodnik Routes.gr - Climbing routes on Hellenic mountains, red. Dimitris Mavropoulos: Routes.gr

 

[5]        Inne źródła na temat Parnasu:

Wikipedia

Parnassosguidebook.gr

Summitpost